A tűzijáték története egész régi időkre nyúlik vissza. Már i.sz. 900-ban Kínában megjelentek az első kísérletek, ám ekkor még teljesen más célt szolgált. A bambuszrudakat fekete lőporral töltötték meg, majd meggyújtották tűzzel, hogy a füsttel és a durranásokkal elűzzék a gonosz vagy ártó szellemeket. A maihoz hasonló tűzijátékot szintén Kínában tartották a 12. században, ami innentől kezdve egyre inkább a császár születésnapjának, illetve egyházi ünnepeknek a látványos kiegészítő eseménye volt. Ekkor már gyárat is építettek. Kína után Japánban jelent meg a tűzijáték gyártására szakosodott iparág. Ezután Európában is egyre inkább elterjedt. Az első gyárak Münchenben, Velencében és Angliában létesültek. A mediterrán régió országainak is szintén nagy hagyományai vannak. Magyarországon a tűzijátékgyár Emmerling Adolf nevéhez köthető, aki a Szent István napi megemlékezést összekötötte azzal, hogy látványos parádét rendezett a Gellért-szobor körül. Mindez még 1938-ban történt. Amikor gyárát államosították már más időpontban, április 4-én, és más helyszínen, a Citadellán lőtték fel a rakétákat. Azóta kisebb-nagyobb megszakításokkal rendezik meg nálunk is a tűzijátékot. A II. világháború idején természetesen szünetelt, 1954-ben rendezték az elsőt a háború után, de aztán 1956-ban egy újabb 10 éves ciklus következett, amikor szintén betiltották. 1966-ban lett újra hagyomány, immár megszakítások nélkül.
Könyvajánló: Kovács Ákos: Játék a tűzzel (Fejezetek a magyarországi tűzijátékok és díszkivilágítások XV- XX. századi történetéből)
Ha neked is van fotód a tűzijátékról, amit szívesen közzétennél az oldalunkon, hogy megoszthasd másokkal, küldd el nekünk a szerkesztoseg@csirip.hu, vagy a csirip@csirip.hu e-mail címre. Mindenképpen a neved megjelölésével küldd, hogy feltüntethessük, hogy a fotó tőled származik. (ha van mondanivalód az általad készített képről, azt is szívesen fogadjuk.)
A Csirip Csapata